Üniversitemiz Öğretim Üyesi Doç.Dr. Gürkan A. K. Gürdil’in Mevlana Değişim Programıyla Gittiği Endonezya Hakkındaki İzlenimleri

Mevlana Değişim Programı kapsamında Endonezya Kuzey Sumatra Üniversitesi’nde dersler veren üniversitemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gürkan Gürdil izlenimlerini bizlerle paylaştı.
Bir aydır Endonezya'nın Kuzey Sumatra bölgesindeki Medan şehrinde bulunan Kuzey Sumatra Üniversitesinde (http://usu.ac.id/) akademik faaliyetler yürütmekte olan Gürdil “Her şey çok güzel, Türkiye'den gelen ilk kişi olmanın avantajını yaşıyorum. Benimle ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi ile çok yakından ilgileniyorlar. Mevlana Programına çok teşekkür ederim” sözleriyle Endonezyalıların Türkleri ve Türkiye’yi ne kadar çok sevdiğini anlatırken kendisine gösterilen yakın ilgiden son derece memnun olduğunu ifade etti.
Gürkan Gürdil 1 ay boyunca verdiği derslerin sonunda bizzat KSU Rektörü tarafından kendisine takdim edilen sertifikasını aldığını, ayrıca KSU Rektörü ve yardımcılarının katılımıyla gerçekleşen bir toplantı ile Mevlana Programını bütün detayları ile görüştüklerini ifade etti. “Burası bir devlet üniversitesi. Üniversitede toplam 15 Fakülte ve toplam 60 bin öğrencileri var. Yapı olarak bizim üniversitemize çok benziyor ve Endonezya'lılar Türkleri ve Türkiye'yi çok seviyorlar. Bu sebeplerden dolayı Kuzey Sumatra Üniversitesi ile çok verimli Mevlana değişimleri yapabiliriz. Ondokuz Mayıs Üniversitesinden benim Mevlana Programı kapsamındaki ziyaretimi, burada herkese duyurabilmek ve Endonezya'lıları bilgilendirmek için, üniversitelerinin web sayfasında yayınlıyorlar” diyen Gürdil  KSU Üniversitesi ile mevcut olan anlaşmamızın birçok fakültemizi kapsadığını hatırlatarak meslektaşlarını ve de öğrencilerimizi Endonezya’ya davet ederken bizlere ve üniversitemize de selam ve sevgilerini göndermeyi ihmal etmedi: 
“Size ve Mevlana Programına çok teşekkür ediyorum. Her zaman güneşli ve sıcak olan Endonezya'dan selamlar, saygılar.”
Mevlana Ofisi olarak Ülkemizi, Üniversitemizi ve de Programımızı başarılı bir şekilde Endonezya’da tanıtan ve bu deneyimlerini bizlerle paylaşan değerli hocamıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.